Chycen v síti podcastů

.blogpost.

Chycen v síti podcastů

🎙️ Podcasty v dnešní době představují alternativní zdroj informací pro velkou část lidí. Tento trend je nejsilnější v Americe, kde už mají podcasty jako Joe Rogan Experience obrovské báze sledujících konkurující tradičním médiím. To může být v něčem problematické – tato nová média nejsou regulovaná tak jako ta tradiční a nároky na důvěryhodnost mohou být nižší. Podívali jsme se tedy podcastům pod pokličku – konkrétně jsme se zaměřili na TOP 100 podcastů podle Spotify a udělali hlubokou datovou analýzu.

 


 

Interaktivní appku si můžete pustit tady.

 


 

 

detail

 

 

Spletitý graf, na který se koukáte, zobrazuje osobnosti, které se v některém z top 100 podcastů vyskytly. Jsou mezi nimi jak moderátoři, tak hosté – prezidenti, herci, UFC bojovníci, filozofové i komici. Každý spoj pak naznačuje, že tito dva lidé spolu někdy nahráli podcast. Mnoho moderátorů se vyskytlo v jiných podcastech, což vytváří velmi zajímavou strukturu, po které se můžete vydat a jednotlivými konverzacemi dojít z jednoho koutu sítě až na druhý.

 

 

whole

 

 

Vedle detailu je zajímavý i pohled z dálky – při pohledu na celkovou strukturu jsou vidět „souhvězdí“ celebrit, které tíhnou do stejných podcasterských okruhů. Z top 100 podcastů se vyrýsovaly nejsilnější komunity:

 

  1. Komiků (Joe Rogan, Theo Von, Tom Segura)
  2. Konzervativců (Jordan Peterson, Ben Shapiro)
  3. Herců a zpěváků (Dax Shepard, Jason Bateman)

 

 

Nějaké pomyslné rozdělení na politické ose ukazuje, že komici mají blíže k pravici a celkově herci a zpěváci spíše k levici. Toto je hodně velké zjednodušení a síť není úplně dost velká na nějaký závěr, ale na druhou stranu volba hostů je docela silným indikátorem politického nádechu každého podcastu.

 

Spíše bych ale řekl, že síť ukazuje, že tato nová podcastová mediální mlhovina (budiž to tak pojmenováno) – pořád není tak politická, jako tradiční média a spíše slouží k pobavení nebo seberozvoji.

Pokud chcete objevit nějaké nové podcasty, tak mrkněte do grafu, nebo zůstaňte naladěni, rádi bychom z tohoto datasetu vytvořili i aplikaci na objevování nových podcastů podle společných hostů :).

Analýzu spolu se mnou vytvořila Anička Mikeštíková.

Vojta

 

38446cf5 7aab 4563 8a65 4f6a5e36df40